Hasička Praga i Škoda z Finska. Výstaviště v Brně lákalo na historické vozy
/FOTO, VIDEO/ Unikátní historické vozy i náhradní díly k takovým strojům. Milovníci veteránů se sjeli v sobotu na brněnské výstaviště, konala se tam jarní VeteránTechna. Jedná se o výstavu historických vozů, součástí, náhradních dílů a dokumentace. Součástí je také burza.
Lidé si prohlíželi unikátní vozy, které jsou nyní často k vidění pouze ve filmech nebo v seriálech. V pavilonu Z byla přehlídka necelé stovky aut a motorek. „Děláme to jako prezentaci klubů. Je tady Praga klub, Tatra klub, Zbrojovka klub, Velorex klub, Volvo klub,“ vyjmenovavá hlavní pořadatel Jan Šustáček některé zastoupené značky.
Odhaduje, že se na výstavišti za celý den otočí okolo dvou až tří tisíc lidí. Pozitivní zprávou je příznivé počasí. „Zajímavým kusem je Škoda 1201, takzvaný Sedan. Je to české auto vyrobené v roce 1957, které bylo expedované do Finska a loni se vrátilo zpátky se všemi papíry. Bylo určené pro export,“ povídá nadšenec.
U vchodu číslo 1 je zase zaparkovaná zrekonstruovaná hasička Praga. „Hoši z Praga klubu ji dvacet nebo třicet let renovovali,“ říká Šustáček.
Dalšími většími vozy na výstavišti jsou v sobotu nově zrestaurovaný domíchávač betonu Tatra 148 a vedle stojící hasičský vůz Škoda 706 Trambus. „U takových aut je cena renovace jinde. Jde to do milionů. Jenom lak na takhle velké auto je kolem dvou set tří set tisíc,“ vyčísluje znalec historických vozů.
Součástí akce je burza náhradních dílů od historických motorek přes auta až po traktory. Kromě pavilonu Z zabírají také venkovní plochu okolo ikonické stavby. „Jsou tady lidé, kteří vytáhnou věci z různých šop, sklepů nebo z půdy, ale i takoví, jež se tomu věnují profesionálně a jednotlivé díly, které se nedají sehnat, vyrábí,“ nastiňuje Šustáček.
Na výstavišti se nachází například prodejce, který vyrábí nové čalounění sedadel včetně výplní molitanů, dále člověk, který vyrábí řídítka, další pak výfuky. „To jsou všechno obvykle nesehnatelné věci. Je tady i člověk, který vyrábí skla čelních reflektorů na různé motorky,“ zmiňuje Šustáček.
Kromě Čechů na tuto akci jezdí také Slováci, Němci, Rakušané nebo Poláci. „Letos jsou tady dokonce Norové a hodně lidí jezdí z pobaltských států, například z Litvy,“ uvádí pořadatel.